Zabezpieczenia dla samochodów
Kupujesz auto – nieważne nowe czy używane – i staje się ono Twoim oczkiem w głowie. Chcesz o nie zadbać jak najlepiej. Robisz przeglądy na czas, wymieniasz płyny, dokonujesz niezbędnych napraw i wymian części czy regularnie odwiedzasz myjnię, by było na błysk. Czy zastanawiałeś się jednak, co zrobisz w przypadku jego kradzieży? Nawet jeśli koszt pojazdu pokryje ubezpieczenie, to nie pokryje ono Twojego zainwestowanego czasu. Z myślą o ochronie auta przed kradzieżą dostępne są dodatkowe – poza fabryczne – zabezpieczenia samochodów.
Rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych
Dodatkową ochronę antykradzieżową można podzielić na dwie główne grupy: zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne . Pierwsze z nich działają na zasadzie blokady fizycznej. Ograniczają ruchomość wybranego elementu pojazdu – najczęściej kierownicy lub skrzyni biegów, ale też (rzadziej) pedałów czy kół. Natomiast zabezpieczenia elektroniczne działają bezinwazyjnie na mechanikę pojazdu. Przykładami takich zabezpieczeń jest immobilizer CAN , keyless protector czy lokalizator GPS do samochodu.
Cechy dobrego zabezpieczenia auta
Przy wyborze dodatkowego zabezpieczenia samochodu warto zwrócić na kilka cech. Pierwszą z nich jest oczywiście skuteczność , bo przecież w tym celu je stosujemy. Są bowiem zabezpieczenia – takie jak klasyczny autoalarm – które grają rolę wyłącznie straszaka, ale nie dają realnej ochrony, gdyż zbyt łatwo jest je rozbroić. Drugim ważnym aspektem jest wygoda użytkowania . Można bowiem mieć najlepsze, pancerne zabezpieczenie lub stosować ich wiele na raz, ale co z tego, jeśli każdorazowy montaż i demontaż będzie czasochłonny i męczący? W efekcie zapału starczy nam na maksymalnie miesiąc użytkowania, następnie powoli będziemy używać blokady coraz rzadziej, aż całkowicie o niej zapomnimy. Trzecią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest uniwersalność zabezpieczenia samochodu. Auta nie kupujemy raz na całe życie, wręcz lubimy je co jakiś czas zmieniać, by móc korzystać z najnowszych zdobyczy technologicznych czy odnośnie do bezpieczeństwa. Dlatego dobrze by było, gdyby nasze zabezpieczenie było kompatybilne z wieloma modelami aut i by można było je przenieść do kolejnego pojazdu – bo zazwyczaj nie jest to mały wydatek. Niestety nie jest to takie oczywiste. Szczególnie dotyczy to większości blokad mechanicznych, które montowane są w konkretnym pojeździe na stałe. Które zabezpieczenia są najskuteczniejsze, ale jednocześnie najwygodniejsze w użyciu?
Najskuteczniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe samochodów
Immobilizer CAN
Oczywistym pierwszym wyborem jest Immobilizer CAN. Urządzenie to łączy się z magistralą CAN naszego pojazdu, ale nie wymaga to cięcia żadnych przewodów. Taka jest bowiem przewaga immobilizera CAN nad zwykłym immobilizerem. Urządzenie działa na zasadzie blokady zapłonu silnika. Dzięki niemu osoba nieuprawniona, nieznająca właściwego kodu zabezpieczającego , nie może uruchomić pojazdu lub co chwilę on gaśnie. Kod wprowadzany jest przy pomocy przycisków znajdujących się fabrycznie w aucie.
Urządzenie jest miniaturowych rozmiarów i jest całkowicie niewidoczne w pojeździe, co ważne z punktu widzenia estetyki, ale też – albo i przede wszystkim – ze względu na niemożność zlokalizowania sprzętu przez potencjalnego złodzieja. Warto wybrać produkt, który jest produkowany w Polsce, posiada homologację, jest kompatybilny z większością modeli i można zamontować go w całym kraju. Przykładem takiego sprawdzonego zabezpieczenia są zabezpieczenia firmy Zabezpiecz Auto.
Lokalizator GPS
Dość dużą popularnością cieszą się lokalizatory GPS umieszczane w samochodach. Pozwalają one ustalić położenie pojazdu po kradzieży – bez względu na to, jaką metodą się to odbyło (na walizkę, na lawetę etc.). Niektóre bardziej zaawansowane modele wysyłają też powiadomienie, gdy pojazd zaczyna się oddalać od kluczyka lub w nietypowych godzinach np. w środku nocy. Niewątpliwym minusem tego zabezpieczenia jest działanie po fakcie kradzieży, a nie prewencyjne.
Blokada skrzyni biegów
O tej metodzie antykradzieżowej też na pewno usłyszycie, robiąc wywiad przed ostatecznym zakupem. Blokada skrzyni biegów działa na zasadzie mechanicznej. Mechanizm blokujący montowany jest bezpośrednio przy drążku zmiany biegów. Bez otwarcia go nie da się wrzucić właściwego biegu i odjechać pojazdem. Zazwyczaj element blokujący otwieramy za pomocą kluczyka, chociaż powstają już pierwsze wersje otwierane przy pomocy aplikacji na smartfona. W przypadku mechanicznej blokady kluczowe jest pamiętanie o jej zamykaniu po skończonej jeździe, więc nie jest to zabezpieczenie zupełnie bezobsługowe.
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – jeśli nasze auto jest nam bliskie i chcemy mieć pewność, że zawsze będzie pod ręką, gdy będziemy go potrzebować – warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie . Pomoże nam ono spać spokojnie i uchroni przed dodatkowymi niespodziankami. Mimo iż żadne zabezpieczenie nie daje 100% bezpieczeństwa (chociaż niektóre zabezpieczenia antykradzieżowe są lepsze niż pozostałe), to niezależnie, na jakie się zdecydujesz – zawsze lepiej je mieć niż nie. Często ich skuteczność polega bowiem na utrudnieniu „pracy” złodziejowi, który – jeśli ma do wyboru dwa podobne pojazdy – jako cel zawsze wybierze ten niezabezpieczony.